Як почати кар’єру в IT 45


Все почалося з отакого питання, заданого мені у соціальній мережі незнайомцем.
Доброго вечора! Побачив Вас у групі СофтСерва, і вирішив написати. Справа в тому що сам прагну працювати там! Чи могли б Ви щось порадити щоб покращити свої знання у сфері IT?

Що ж, він потрапив за правильною адресою і я спробую прояснити ситуацію з тим, як почати кар’єру у сфері IT. Для новачків.

Почати треба з того, що “сфера айті” – досить широке поняття, яке включає у себе просто безліч можливостей. Людина, яка хоче працювати у сфері ІТ, має, як на мене, 4 варіанти дій. Для вибору одного з варіантів вона має подумати ким вона хоче бути. Отже:

1. QA/QC – якщо простіше, то “тестером”. Це найбільш простий спосіб почати кар’єру в ІТ для того, хто поки не має ніяких особливих вмінь. За вийнятком володіння англійською на пристойному рівні, звісно. Взагалі, якщо хочеш у ІТ то почати треба саме з англійської, а ще з так званих “soft skills” – вміння спілкуватися, з’ясовувати чого від тебе хочуть, уточняти деталі, презентувати свої інші вміння і таланти, шукати відповіді на питання самостійно (зокрема у Google) і т.п.

Так от, окрім англійської для отримання посади QA/QC треба мати загальне уявлення про ІТ. Я б радив почитати отут і просто спробувати пройтися по тих пунктах самостійно і прикинути що знаєш, а що варто почитати. Ну а далі вже можна або на курси записуватися або готувати резюме і надсилати його у HR-відділ компанії. В принципі, одне другому не заважає.

2. Developer, більш відомий як “програміст”. Тут є кілька напрямів, зокрема явний поділ на фронтенд (Web IU) та бекенд.

Якщо хочеш займатися розробкою того, що користувач побачить у вікні браузера, якщо є потяг до верстки, знання HTML/CSS, JavaScript – вам сюди. У якому напрямку рухатися залежить від наявного багажу знань. ля початку почитати щось таке; для загального уявлення цього має вистачити, а далі вже знов я б радив курси СофтСерву і поглиблювати знання. Курс Web UI у Івано-Франківську зараз радикально оновлено і він відповідатиме всім сучасним трендам, але я не знаю як на рахунок аналогічних курсів у інших містах.

Для бекенду найбільш популярними мовами є Java і C# (.NET). У Івано-Франківську є лише курси Java із приблизно наступним наповненням: частина 1, частина 2 – відповідно десь такий перелік тем варто охопити і при самостійному навчанні. Стосовно C# то курси за цим напрямом бувають у Львові, наскільки мені відомо. Що там вчать я не знаю, на жаль.

Як людина, яка вчила Java самостійно, закінчила курси Java в ІТ Академії і зараз працює Java-розробником, можу сказати, що вказані теми актуальні і на початок їх досить. Втім, треба не тільки книжок начитатися, а краще зробити якийсь маленький проект для себе і залити на GitHub – на співбесіді добавить балів, та й практичних навиків додасть.

3. DevOps – фактично дуже “прокачаний” системний адміністратор із вмінням програмування. Курси бувають відносно рідко і взагалі поріг входження у цей фах значно вищий, тому я не буду детальніше про це розказувати. Зміст курсу DevOps від СофтСерву.

4. PM або Project Manager – це вже не курси, але можливість почати кар’єру в ІТ для того, хто вміє працювати із людьми, організовувати робочий процес, мотивувати працівників, залагоджувати різні питання. Тут якраз рулить досвід і ті самі “soft skills”. Технічні знання і вміння для менеджера проекту не є основними, але дуже знадобляться аби краще розуміти вимоги замовника, ризики, тощо.

Якщо є більш конкретні питання, то прошу дуже. Радий буду допомогти 🙂


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

45 thoughts on “Як почати кар’єру в IT

  • Akceptor Від автора

   Я не піарю. ТОбто не піарю серв, а піарю айті як таке.
   Не знаю як там з юриспруденцією, але наразі чесно і пристойно заробляти у Франику можна тільки в айті.
   З другого боку, не вистачає кадрів. Тому логічно що я хочу спонукати людей вчитися і рухатися у цьому напрямку. Більше айтішників – більше грошей піде у міський бюджет і кишені жителів міста. Більше грошей – буде розвиток якоїсь інфраструктури.
   Але біда в тому, що нинішні студенти переконані ніби університет і держава щось їм винні і зобов’зані і знання в голову запхати і роботою забезпечити. А це далеко не так.
   Тому я намагаюся повторювати частіше прописну істину і заодно розказувати про якісь безкоштовні курси для тих, хто хоче вчитися, але не знає де йому це зробити. Поки розказую на власному досвіді. Далі планую поцікавитися курсами не лише софтсерву, але й інших місцевих айтішних компаній.

   • oper2

    Ситуація з «наразі чесно і пристойно заробляти у Франику можна тільки в айті» виникла тільки завдяки «майдаунам», котрі зробили «революцію гідності» та всі ,як наслідок, втричі збідніли крім тих хто отримує зарплати «прив’язані» до долара. Ще півтора роки тому не було такої відчутної різниці у зарплатах. Звичайно програмісти, яких я дуже поважаю, мали більше, але й інші люди у Франику «давали собі ради». Тепер піде не один рік(аби не десятиліть), щоб знову наблизитися до рівня минулих зарплат. Але Ваша робота і дуже нелегка(чого тільки вартує вивчити англійську мову людям з технічним складом розуму, постійне вивчення нового й нового…).
    І ще питання звідки весь час вакансії, невже людей не влаштовують зарплати та шукають щось інше чи просто фірми розширяються. Взагалі, для прикладу, скільки наразі працівників в СофтСерв в Франківську?

    • Akceptor Від автора

     Я багато у чому так само не погоджуюся з поточною ситуацією (і не люблю революції), але не став би називати велику частину людей “майдаунами”. Так само і у факті збідніння населення не звинувачував би купку студентів, що скакали посеред Києва – таке було не раз. Для падіння курсу гривні є і об’єктивні обставини (та що казати, якщо навіть оплот стабільності – російський рубль – теж покотився донизу, хоча у РФ точно не було ніяких “майдаунів” і “революцій гідності”).
     Між іншим, на момент коли долар був по 8, я б теж не сказав що люди давали собі ради. Виживали – так, але ніяк не давали ради. Зарплата асистента у національному ВНЗ складала порядку 100 у.о. по тому курсу. Отже ні про яке пристойне життя мова не йшла. Але тут, знову ж таки, є суб’єктивний фактор – совковий менталітет, де на годину “роботи” – 4 перекури по 15 хвилин і платять не за зроблену справу, а за час, проведений на роботі.
     А тепер по-суті 🙂
     Не хочу співати оди радянській освіті, але вона стала причиною того, що люди із колишнього СРСР дуже непогано орієнтуються у технічних дисциплінах і поки не “просрали всі полімери”. А попит на розум у сучасному світі є величезним. Тому так, фірми розширюються і у ІТ приходять все нові і нові люди. А тут ще й санкції проти “путлєра” ввели і багато хто не хоча або просто не може вести справи з РФ, з Кримом. Це просто джек-пот для України і, думаю, для поляків і білорусів теж.
     У Франківську СофтСерв має десь може під 300 працівників, але є ще кілька менших компаній тут. Основний центр ІТ галузі на заході – Львів, а взагалі ще Київ, Харків, Дніпро. Крим був 🙂
     При грамотому підході за років 10-20 на одному ІТ можна настільки “прокачати” країну, що самі зможемо кредити давати. Але то треба президента-програміста, а не кондитера 🙂 Ну і адекватних сусідів, бо був би на місці ВВП чувак, який дружить з головою, то таки Расєя встала б з колін, але то треба знову ж таки програміста презедентом, а не кагебіста 🙂

     • oper2

      Я взагалі не розумів навіщо той майдан був. Збиратися на майдан без дійсно реального лідера – це була велика помилка. А тепер програмістом не стати(не має елементарної бази), а «кучерява шоколадка» не наведе елементарного порядку ніколи і на відміну від Януковича не втече нікуди.
      І що тепер робити тому асистенту(який «скакав» ще рік тому на майдані) – працювати за 33 долари? Не можуть всі бути програмістами чи заробляти розумом! Такого не має ніде в світі. Кожна людина заслуговує на гідну оплату праці(як би це не звучало «по совєтскі»). І це страшний злочин так поступити з власним народом. Фактично програмістам вдалося завдяки «прив’язці» до долара зберегти свій рівень заробітної плати, а іншим прийшлося втричі збідніти.
      Російський рубль «покотився» і за санкцій Заходу – плата за Крим. Я думаю Путін чекав навіть гіршого, а так долар в них виріс з 33 рублі до 50. Згіден, що 8 гривень не тримали би вічно, але падіння гривні з часом без революцій було би значно слабшим.

      • Akceptor Від автора

       Я не кажу всім бути програмістами, але не можливо заробляти гідно у країні, де всі бідні. Олігархи свої гроші тратять за кордоном, а не вдома, тому виходить така штука: нафта качається за кордон, а нафтодолари йдуть туди ж. Аналогічно і з шоколадом 🙂
       Але якщо у країні розвинута сфера ІТ – є люди, які заробляють пристойно і тратять гроші у своїй країні; вони готові платити за якісні послуги і товари, а це мотивує створювати такі товари і надавати такі послуги; відповідно заробляють більше і люди, які займаються підприємництвом. Це довгий ланцюжок насправді і він своє робить, просто більшість не хоче зрозуміти, що порятунок потопаючого то справа рук самого потопаючого.
       Всі якраз чекають лідера, месію, диктатора, “нового сталіна”, тощо. Всі хочуть аби прийшов хтось і зробив всім добре, а так не буває. Не зробить дива ні Європа (бабки дасть, але їх промахають), ні рашка (вже бачимо казкове життя у Криму і всяких новоросіях) – там своїх голодних ротів хватає.
       А про гідну оплату праці, то порекомендую походити по інстанціях і спробувати отримати якусь довідку у ЖЕО, відіслати і отримати посилку на пошті, здати аналізи у державній поліклініці – ентузіазм відразу пройде. Так, люди вартують гідної оплати праці, але просиджування штанів і плекання комплексу вахтера – то не праця

 • Тарас

  Привіт. Хочу піти на курси Java в СофтСерв. Дуже хочу вчитись, але із ІТ-багажу знань в голові лиш університетський Паскаль і навички роботи з віндовзом і лінуксом, з якого, власне й пишу.
  Ти писав, що вивчив курс Java самостійно. Скажи. будь-ласка, за якою літературою ти це робив, який інструментарій для написання додатків використовував, ну й інше, що вважаєш за потрібне.
  Наперед вдячний.

  • Akceptor Від автора

   Привіт
   З чого би я радив почати. Ну візьми якусь книжку типу Шілдта http://www.ozon.ru/context/detail/id/17562834/ і почитай.
   Далі є такий ресурс JavaRush.ru – це типу онлайн гри для вивчення Java (там частина курсу безкоштовна, так що побавитися вистачить).
   Паралельно читай щось зі сфери SQL (підійде Бен Форта http://www.ozon.ru/context/detail/id/2358254/) і основи JavaScript, HTML, CSS – щоб мати уявлення.
   Але вчитися по книжках – це не дуже ефективно. Навчитися програмувати можна лише програмуючи (ц), тому качаєш собі JDK, Eclipse або IntelliJ Idea, реєструєшся на GitHub і починаєш пиляти маленький проект. Для початку це може бути якийсь консольний калькулятор, потім парсер якихось сайтів, потім прикручуєш якийсь UI і т.п. Це щоб мати уявлення як воно все працює і не губитися. Якщо нема фантазії придумати собі завдання, то спитай когось зі знайомих, або навіть мене 🙂

   PS
   Ти не вказав як у тебе з англійською, але її треба іноді більше як власне Java 🙂

   • Тарас

    Дякую за відповідь. =)
    Скористаюсь твоїми порадами для вивчення Java. Може підкажеш якісь варіанти майбутнього маленького проекту.
    А рівень англійської в мене Advanced.

    • Akceptor Від автора

     Проект радив би робити відразу щось під веб, бо це зараз актуально. Для прикладу можеш подивитися та оцю статтю: http://habrahabr.ru/post/240033/
     Тільки насправді каталог то занадто просто. Спробуй ще зробити аби до кожного автомобіля воно якось парсило свіжі новини і додавало лінки де почитати про цю тачку. Плюс адмін юзер (наприклад використай Spring Security), який зможе додавати\видаляти автомобілі і новини, а зареєстровані юзери собі зможуть влаштувати підбірку автівок, які їх цікавлять.
     Або ще краще не новини парсити, а якийсь сайт типу auto.ria.ua і витягати свіжі оголошення про покупку-продаж автомобілів за маркою. Тоді навіть корисно буде

      • Akceptor Від автора

       Сталося так, що дуже багато моїх знайомих і друзів (переважно це люди, з якими ми разом так чи інакше працювали в університеті) з часом перебралися у SoftServe (ну і частково у ряд інших схожих компаній). Ну і мене кликали туди регулярно, та я все якось відмовлявся.
       Але одного разу таки вирішив просто піти повчитися на курси, не маючи на той момент наміру змінювати роботу насправді. Але коли вчився, то побачив яка велика різниця між викладанням в університеті і викладанням на таких курсах, різниця у мотивації студентів, різниця у ставленні, стосунках між викладачами і студентвми. Це вже був перший крок передумати 🙂
       Після навчання побачив що я далеко не такий “нульовий” як думав, з”явилися нові друзі, які таки хотіли йти працювати у серв. Тому і я подумав що якщо покличуть то піду. Далі просто собі чекав поки подзвонять. Чекав десь кілька місяців, бо на роботу беруть людей не щоб брати, а коли з”являється вакансія то HR запрошує на співбесіду кількох людей аби вибрати найбільш відповідного кандидата.
       От мені одного разу подзвонили і ми домовилися що я прийду. Мав дві співбесіди: з менеджером проекту і з технічним спеціалістом, обидві пройшли непогано і в результаті мені знову згодом подзвонили і запропонували роботу. Якось так

    • Олексій

     привіт… тут курси починаються з Java. Планую піти… Хочеш звертайся ….Викладач з галицької академії…

       • Оля

        Доброго дня! Збираюсь йти з 8 березня на курси до Сергія Михайловича! Підкажіть чи варто? Чула дуже багато позитивного, але є люди, які не дуже позитивно відгукуються. Може ці люди просто мало вчились!

       • Akceptor Від автора

        Я сам особисто на тих курсах не був. Але багато моїх колег, які працюють в ІТ, відгуки дають позитивні і радили своїм друзям.
        Тому я схильний вірити.
        Нюанси бувають різні, але Сергій Михайлович – людина у цій галузі вельми компетентна

 • Наталя

  Привіт. В мене економічна освіта і рівень англійської intermediate. Хочу стати тестером, але знань в галузі ІТ ,нажаль, немає. Підкажіть з чого мені почати. Дякую.

  • Akceptor Від автора

   Привіт.
   1. Щось зі сфери SQL (підійде Бен Форта http://www.ozon.ru/context/detail/id/2358254/)
   2. Основи якоїсь мови програмування, наприклад Java. Елементарні штуки на рівні написати програмку яка додає да числа і т.п.
   3. Основи ООП в принципі: інкапсуляція, наслідування, поліморфізм – просто аби розуміти що це таке.
   4. Пройтися по списку тем отут http://akceptor.org/softserve-kursy-mqc-zmist-kursu/ і просто погуглити кожну тему, почитати у вікіпедії, плюс може якісь кілька статей нагуглиться, аби бути у курсі того що собою являє тестування і з чим може довестися мати справу.
   5. Переходимо сюди http://softserve.ua/university/it-academy/napryamki-navchannya/manual-quality-control/ і дивимося рекомендовану літературу плюс там є якесь тестове завдання
   6. Трохи старіші публікації звідси http://vaop.livejournal.com/tag/it теж можуть пролити світло на деякі моменти. Автор якраз розповідає як він починав у тестуванні.

 • Андрій

  Привіт! Таке питання – чи є в СофтСерв вікові обмеження, і взагалі, чи варто, на Вашу думку, пробувати починати кар’єру в АйТі після 40, чи є хоч мінімальні шанси влаштуватися на Juniora без досвіду роботи? Дякую.

  • Akceptor Від автора

   Вікових обмежень нема (у розумних межах, звісно, але навіть при виході за них вік не буде ключовим моментом).
   Пробувати починати думаю варто, якщо не непокоїть що довкола будуть переважно молодші люди і часто більш досвідчені. “Проба грошей не вартує”, як кажуть у народі 🙂
   Стосовно шансів то вони є. Питання тільки у самій людині і її бажанні вчитися, десь сидіти ночами аби компенсувати нестачу досвіду, не здаватися при першій невдачі (часто і другій чи третій).
   Насправді варто розрізняти досвід комерційної розробки і просто досвід 🙂
   Якщо раніше не працював у якісь такій компанії, то хіба ж щось заважає просто зараєструвати аккаунт на гітхабі, встановити собі JDK, обкластися книжками і спробувати щось написати самотужки? Елементарний калькулятор, парсер новин, якусь іншу штуку. І вже певний досвід буде і проект для портфоліо 🙂
   А це вже свою роль зіграє однозначно: і для досвіду і при проходженні співбесіди

   • Андрій

    Цей ресурс дуже корисний для таких, як я. Дякую, що виділяєте свій час, за який могли би щось цікаве вивчити чи написати код. До того ж, навіть сухий матеріал вам завжди вдається розбавити порцією гумору.

 • h-andy

  Якщо не секрет, який процент аплікантів на курсах ІТА зараз відсіюється, тобто який конкурс? Дякую.

  • Akceptor Від автора

   Перепитаю пізніше у компетентних людей свіжу інформацію. Але група піврічної давності конкурс був порядку 2-3 людини на місце. Це Івано-Франківськ.
   Але частина з тих чи інших причин не прийшла, відмовилася, тощо. Тому реально думаю півтори-дві людини зараз

 • h-andy

  Вітаю! Якщо можна, ще пару питань.
  1. Чи бере Софтсерв джава-джуніорів без досвіду зі сторони, чи тільки випускників своїх курсів ІТА?
  2. Мені видається, що кількість курсів останнім часом зменшилася, зокрема по джаві зараз навіть не планується, що б це могло означати?

  • Akceptor Від автора

   1. Наскільки я знаю то людей без досвіду не беруть. Курси – то не тільки навчання, а ще й спосіб придивитися до потенційних кандидатів, оцінити як вони можуть працювати у команді і т.п. Крім того часто курси веде якраз людина, яка шукає собі когось на проект.
   2. Як на мене, то зараз просто трохи часи складні. Тому кількість курсів дійсно могла дещо зменшитися – бо нових проектів практично нема, ріст лиш на деяких, а вчити людей і обнадіювати аби потім залишати ні з чим (це насправді не зовсім так, бо випускники курсів знаходять собі роботу в інших компаніях) – трохи негарно і накладно.
   Це не офіційна точка зору, але так мені здається. Крім того зараз літо, а це трохи пора тиші.

 • Vitaliy

  Як вивчити англійську? Банальне питання , якщо ти для Junior Front end розробника технічне відповідає статусу ,а англійська ні. Де навчитись , якщо бажання море а успіху 0.

   • Vitaliy

    В інтернеті на курсах всяких. Фільми на англійській дивився і все ніяк. А грошей на Канадські курси чи від Yolo немає.

    • Akceptor Від автора

     На яких саме курсах в інтернеті? Досвід показує що елементарне Lingualeo, якщо займатися систематично, дуже гарно розширює словниковий запас плюс дає основи граматики. Тому дивно що нічого не виходить.
     Я свого часу вчився на іграшках з Dendy плюс шкільний курс граматики, візьми книжку “Верба Г.В. Граматика сучасної англійської мови” і того досить.
     Так само якщо фільми дивишся нормально то дуже дивно що є проблеми…

     Як з англійською у школі\універі? Чи пробував якісь спікінг-клаби шукати а-ля https://www.facebook.com/EnglishClubIF/#

 • Юрко

  “Програмісти- самоучки” впринципі нікого не цікавлять – перевірено!Не варто гаяти час, краще пройти курс, отримати диплом і спокійно вирушати за пошуком роботи. Однією з найцікавіших шкіл, на мою думку, є http://qaschool.com.ua. Адекватна ціна+ значний обсяг знань.

  • Akceptor Від автора

   Виходячи з того, що вже 2 коменти від різних людей з посиланням на цей КУ-скул за день – то ви просто спамери, а контора – лайно (раз рекламубть себе спамом). 🙂
   І досвід якраз показує що “дипломи” таких шкіл всім до дупи, бо переважно великі компанії мають власні курси і у будь-якому разі проводять співбесіду. Я би не вівся, але враження про методи реклами напишу просто на пошту [email protected]