Що дала нам цивілізація?


 

Що дала нам цивілізація?

Що дала нам цивілізація?

Колись давно, коли Бог тільки-но сотворив перших людей, життя було значно простішим. Розвиток цивілізації, покликаної рухати людство вперед, натомість породив безліч проблем, які зараз уже настільки сплелися з нашим життям, що іноді ми їх просто не помічаємо, продовжуючи насолоджуватися сумнівними благами.  Зрештою, цивілізація дала нам доступ до величезних обсягів знань, матеріальну незалежність, свободу вибору і самовираження, хіба це не повинно зробити нас вільними від проблем, дати можливість творити і жити в своє задоволення? Та, як виявляється, людство хоч і виросло уже з віку допитливого непосидючого малюка, зате вступило в період підліткового максималізму і необдуманих вчинків, а дари цивілізації обернулися скринькою Пандори, повною неприємних сюрпризів.

Культурна убогість. Кількасот років тому різниця між мистецтвом і несмаком була разючою, зараз же ми втратили і колишні моральні та духовні цінності. Молодь більше не цікавиться літературою та  поезією, їх місце зайняли комп’ютерні ігри, соціальні мережі, смайлики з дужок та ідіотські серіали. В  біографічній енциклопедії людства тисячі імен тих, хто намагався зробити життя кращим, та ми з культури творців перетворилися на культуру споживачів. Відверто кажучи, аборигени в Австралії та інших диких закутках зараз є більш культурно просвітленими, ніж мешканці великих міст. Людство духовно деградує.

Інша проблема має реальні шанси вбити нас ще до того, як ми остаточно скотимося у прірву невігластва, це екологія. Ми створили техногенну цивілізацію, яка існує за рахунок пристосування довкілля до наших потреб, причому ми абсолютно не думаємо про те, що живемо на планеті не самі. Нещодавні події показали, що реально влада людини над природою не більша, аніж влада пташки, що зробила собі гніздо в дуплі тисячолітнього дуба, над деревом. Пташка може цвірінькати і навіть накласти на голову комусь, хто матиме необережність прогулятися під дубом, але ж це не привід вважати себе вінцем творіння.Окремим пунктом варто відзначити і глобальну інформатизацію та комп’ютеризацію. Так, розумні машини можуть значно спростити життя людей і допомогти подолати проблеми, про які я згадував вище. Та натомість вони, нічого по-суті не роблячи для цього, перетворюють людей на своїх рабів. Зовсім не конче, аби металеві термінатори ходили по планеті, озброєні бластерами – ми залежні від своїх технологій настільки, наскільки залежить наркоман від чергової дози. Люди вже добровільно віддали себе у рабство, та ще гірше те, що все менше з нас дійсно розуміють як працюють ці технології. Як я вже казав, ми перетворилися на культуру споживачів, а для більшості молоді сучасна техніка – просто чарівна коробочка, яка працює невідомо як. Я не здивуюся, якщо через кілька поколінь наші нащадки будуть поклонятися айфонові, як якомусь магічному ідолу.

Як наслідок нашого способу життя і екологічних проблем маємо не лише духовну та розумові, але й фізичну деградацію. Хтось звинувачуватиме у всьому Чорнобиль, інші – кричатимуть про генетично модифіковані продукти, та насправді наша проблема не в зовнішніх факторах, а всередині нас самих. Сучасна молодь чомусь не може наважитися пройти пішки бодай десяток кілометрів щодня, віддаючи перевагу тому, аби годину провести у тісній маршрутці. В наших легенях автомобільні вихлопи поступаються місцем тютюновому диму, а не гірському повітрю і за межі міста ми найчастіше вирушаємо лише для того, аби залити в організм чергову дозу алкоголю (і, звісно, жодної мови про те, аби потім прибрати за собою).

Чи можуть ці проблеми зрештою призвести до загибелі людства? Чи станеться так, що найближчим часом збудеться якесь із апокаліптичних пророцтв і поставить крапку на нашій історії? Як на мене, людство уже мертве, хоча вперто не хоче у це вірити. Ми вже далеко не ті безгрішні істоти, якими нас хотів бачити Бог і навіть сам Диявол, напевне, потупив би погляд, якби трапилося йому позмагатися з людиною у вмінні робити каверзи Творцю.

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *