Орки vs Козаки (гостьовий пост+) 12


Це мав бути звичайний гостьовий пост і він був би таким, варто мені було опублікувати його не читаючи. А сталося так, що прочитав і маю на підняту автором проблему трохи свою думку. Тож не буду мовчати і прокоментую. Але потім. Спочатку – сам пост від автора блогу про козаків indragop.org.ua Андрія.

Сучасні діти дуже відрізняються від діток двадцятирічної давності. З дитячого саду малюки вже вміють спілкуватися з комп’ютером, а батьки все частіше помічають, що вони самі в такому юному віці таким розумом і здібностями не відрізнялися.

Що ж відбувається з сучасними дітьми? Справа в тому, що в останні два десятки років ми всіляко цілимося до Заходу: відкривалися кордони, і з’явилася можливість осягати досі заборонене і незрозуміле. З Європи до нас, крім товарів народного споживання, посиленими темпами стали поставлятися закордонні художні та мультиплікаційні фільми. Дорослі з задоволенням задивлялися серіалами, а діти в цей час знайомилися із закордонними казковими героями.

Що в них приваблює наших дітей? Чому діти не хочуть дивитися мультфільми, на яких виросли їхні батьки? І чому коту Матроскіну і славним козакам не вдається замінити ельфів і орків? Ну, якщо з ельфами все більш – менш зрозуміло, вони красиві, незвичайної зовнішності, до того ж уміють літати, то ситуація з орками незрозуміла. Адже орки – фантастичні герої, що зовні нагадують гоблінів. Вони що, краще, ніж наші козаки?

Ні, і ще раз ні! Просто і ельфи і орки – це незвичайні персонажі, а козаки – звичайні чоловіки, ну, подумаєш, в мультику за море ходили, цим зараз нікого не здивуєш. А дітей приваблює все незвичайне і незвідане. Ось тому західні герої в очах наших дітей більш популярні й улюблені, ніж козаки, Матроскін і Буратіно. Цьому дивуватися не доводиться: адже навіть держава не підтримує наших героїв: можна згадати заборону на перегляд мультфільму “Ну, постривай!” Спробуйте знайти хоч один зошит або блокнот з козаками або Чебурашкою – так просто не відшукаєте. Зате обкладинок з ельфами – хоч відбавляй.

Підвівши підсумки можна сказати, що західні герої популярні, в цілому, завдяки нам, дорослим: адже сучасне життя поставило нас в такі рамки, що ми просто не в силах протистояти суцільній атаці західної культури.

Отак. А тепер у двох словах скажу що я про це думаю.

Сучасні діти зовсім не розумніші за дітей минулого. Я б навіть сказав, що багато у чому їм поступаються, бо стали ледачі. Інтернет, реалістичні ігри, високотехнологічні забавки, ґаджети – все це робить життя яскравішим, але не дає людям творити, заважає користуватися фантазією. Тому і мультфільми діти люблять яскраві, короткі і без особливих поворотів сюжету. У багатьох моїх друзів є діти і я не можу дивитися їх улюблені мультфільми довше 10 хвилин. Таке враження, що їх створюють якісь наркомани. А діти просто стежать за яскравими плямками на екрані.

Старі мультфільми якісніші. І не обов’язково старі радянські мультфільми, але й старі західні теж. У них, звісно, не настільки досконалий відеоряд і нема звуку у Dolby Digital, та все ж є щось інше. Вони можуть навчити стосунками між людьми і привити якісь позитивні цінності. У них є простір для фантазії. Це просто не модно зараз, бо ми повинні купувати новий iPhone 5S.

Стосовно орків і гоблінів, то це – зовсім інша історія. Автор гостьового посту тут трохи “загнув” і притягнув за вуха одну проблему до іншої. Суть у тому, що зараз вітчизняні мультфільми (серіали, комікси, комп’ютерні ігри)  елементарно ніхто не виробляє. Тому вибору особливого нема. А як виробляють, то ще спробуй знайди: я якось шукав комікс “Максим Оса”, то простіше купити той самий iPhone 5S безпосередньо у день випуску. У книгарнях роблять отакі очі О_о.

Чому не роблять вітчизняного? Нема грошей? Нема фантазії, мабуть, теж. Може ще і політика трохи. Стосовно козаків – то точно політика.

На мою думку ми цілком можемо зробити гідний вітчизняний продукт рівня “Володаря Перснів”. І росіяни можуть. І білоруси. У нас є своя міфологія, яка нічим не гірша за  затерті до дірок скандинавські казки, а багато у чому навіть виграшна, бо оригінальна. Її можна брати за основу – це показав хоч би польський “Відьмак”. У нас є давня самобутня історія, з якої можна зробити шикарний антураж. Київська Русь може запросто дати фору всім тим середньовічним світам, але чомусь за її експлуатацію взялися поки тільки росіяни, та й то клепають  розважальні мультики, а не щось епічне, що змушувало б дітей пишатися своїм корінням. А потім ниють, що “понаєхалі”.

Те ж саме з козаками. Тут, звісно, є у нас із росіянами певні конфлікти, але ж можна не вдаватися у історичні деталі, просто показати пригоди кількох хоробрих козаків десь у далеких краях. Я в дитинстві стільки всього чув про мандри на козацьких чайках, про те, що із них навіть підводні човни можна було зробити 🙂 Де це зараз? Нема.

В результаті вийшло так, що моєї писанини тут більше, ніж самого гостьового поста, тому на цьому я закінчую. Коментарі вітаються 🙂


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 thoughts on “Орки vs Козаки (гостьовий пост+)

 • Владислав

  огогошеньки!)) індрагоп – то був, здається, одним із перших україномовних сайтів, що я відвідав)) Невже він відродився? Круто))
  А щодо теми – справді сучасні мультфільми то страшна наркоманія. Я особисто виріс на “ну погоді”, “том і джеррі”, “король лев” – на мою думку це шикарні мульти, які ніхто ніколи не переплюне.
  Хоча серед усього того мотлоху, що зараз випускають, трапляються і гідні речі.

  • Akceptor Від автора

   У мене були (і навіть ще є) книжки з казками із таких серій як “Казки народів СРСР” і “Казки народів світу”. Реально десь сотня книжок. І я їх колись всі перечитав, хоча зараз уже не згадаю про що ті казки були.
   Зараз діти, певно, не читають, а порівнювати казки з мультфільмами недоречно. Тому мова і йшла про анімацію.

 • MrVigner

  Ну постривай, Том і Джері, навіть ті “Чіп і Дейл”, “Качині історії” і т.п. – ось на цьому я виріс)))
  Але сьогоднішні мультики західні теж гарну, наприклад “Льодовиковий період”, “Воллі”, навіть “Ральф-руйнівник”. Вони теж мають сенс і навчають хорошому)
  Тут вже не справа у Козаках чи Орках, тут справа у тому що зараз вибір є більший, а вибирати вже з нормальних мультиків чи “плям на екрані” то тільки наша справа.

  • Akceptor

   “Том і Джері” я б не назвав еталоном того, який має бути мультфільм. Там нічого нема повчального – тупе мочилово

   • MrVigner

    Можливо, але й нічого поганого. Кіт та миш – те що вони не дружать ми з дитинства знаємо, а це лише смішна екранізація)
    У всякому разі це не орки))

    • Akceptor

     В самих орках, як таких, теж нічого поганого нема. Погано що ми, в даному разі, вивчаємо чужу міфологію і базованій на ній твори, а про свою – ні в зуб ногою.
     Про “Том і Джері”, то я вважаю, що дитина має насамперед вчитися. А цей мультик вчить ніби бити по голові молотком – весело

 • Отаман

  Я не є вже таким і дорослим,але мені здається, що мультики повинні обирати дитина батьки дітям ,тому що на цих мультиках і сформується світогляд дитини.

 • Отаман

  Хм….я зовсім з вами не згідний, тому що сучасні діти є більше розвинутішими і розумнішими, але головна проблема сучасних дітей в тому, що вони мало читають.А так то вони нічим не поступаються дітям минулого…