Онлайн симулятор асемблера


Мова асемблера – така штука, про яку будь-який технічний фахівець мав би, як мінімум, чути, а справжній айтішник – ще й мати досвід програмування на ній. У наших студентів на четвертому курсі є спеціальна дисципліна, на якій їм розповідають основи асемблера і вчать писати простенькі програми. Загалом, у вивченні асемблера немає нічого складного, за винятком того факту, що мова ця є надзвичайно апаратнозалежною (фактично, як такого єдиного асемблера просто не існує, бо для кожного сімейства мікропроцесорів є свій “діалект”).

Тобто найчастіше проблеми виникають якраз на етапі відлагодження програми, коли в ідеалі її варто було б скомпілювати у машинний код і “залити” у пам’ять процесора.

Зробити це в наших реаліях не завжди можливо (обладнання коштує грошей, а їх завжди не вистачає), тому актуальним є використаня програм-симуляторів (іноді їх ще називають еміляторами), які являють собою комп’ютерну модель того чи іншого процесора і дозволяють побачити виконання програми “зсередини”: у які регістри записуються дані, як здійснюються переходи всередині програми, тощо.
Адекватний і безкоштовний симулятор для асемблера знайти непросто. Мені, принаймні, це не вдалося 🙁 Вже збирався сісти і спробувати написати щось більш-менш просте самостійно, та випадково нагуглив онлайн симулятор для 8085, розташований отут: 8085 Online Simulator.

Цей симулятор – дійсно класна штука, бо не вимагає встановлення на комп’ютер і працює онлайн, тобто є справді платформонезалежним і, теоретично, має без проблем працювати на портативних пристроях із Android та iOS. Для дистанційного навчаня – якраз те, що треба. Тепер рекомендуватиму його студентам 🙂

Online 8085 Assembler Simulator - HEX View

Online 8085 Assembler Simulator - HEX View

Інтерфейс програми надзвичайно простий і зрозумілий навіть для новачка. Три перші кнопки – це закладки, які дозволяють переглянути вихідний текст (лістинг) асемблерної програми, її шістнадцяткове представлення та вміст регістрів у процесі виконання. Кнопочка “Compile & Simulate” ініціює симуляцію роботи процесора – її потрібно натиснути після того, як текст програми введено.

У випадку виникнення якоїсь помилки повідомлення про це буде виведено на вкладках “HexView” та “SimView”, так що завжди можна зорієнтуватися де саме допущено якусь неточність.

Online 8085 Assembler Simulator - Sim View

Online 8085 Assembler Simulator - Sim View

Нарешті, кнопки “Step”, “Execute”, “Pause” служать для керування виконанням програми. Перша дозволяє робити це покроково (корисно для пошуку помилок) – у режимі SimView відразу буде видно, які значення записуються у відповідні регістри. Друга запускає програму на виконання повністю – щоб можна було швидко отримати результат. Якщо ж програма циклічна, то її роботу можна призупинити кнопкою паузи.

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *