Науковий прогрес і суспільство 12


Науковий прогрес і суспільство

Науковий прогрес і суспільство

Основна проблема сучасного етапу людської життєдіяльності це стрімкий розвиток науково-технічної бази. Процес, цей називається по-різному, десь це науково-технічна революція, де то інформаційна. Але справа не в назвах, головне, це зростання значення інформації і різних технологій в нашому житті.

З філософської точки зору роль homo sapiens в цьому світі змінилася, змінилися і наші взаємини з природою і технікою. З одного боку людина стає господарем усього світу, а з іншого це панування приводить до більшої убогості життєвого простору. Начебто б якість життя людини помітно зросла, змінився рівень розвитку, ми набуваємо нову екологічно чисту нерухомість, але разом з цими змінами прийшла загроза перетворення людини на прислугу, навіть раба різних технологічних новинок. Здавалося б фантастика, але подумайте самі: вже сьогодні, ми стаємо такими слугами, працюючи для того, щоб придбати суперпопулярну модель комп’ютера, телефона, телевізора.

Сучасні філософи схиляються до думки, що в недалекому майбутньому технологічна революція може стати реальною загрозою всього людства. Успіх і роль науково-технічного прогресу залежить від самої людини; суспільство буде розвиватися тому шляху, що виберемо ми самі. І запобігти рукотворній катастрофі всесвітньіх масштабів може тільки людина. Можливості сучасного суспільства ще не реалізовані повною мірою, багато чого ми ще не здатні змінити, навіть передбачити. Навіть з цієї точки зору до технічного прогресу варто ставитися дуже обережно (а недавні техногенні катастрофи лише підтверджують такий факт).

У сучасному світі є система цінностей, які несуть безліч загроз. Людське життя буде щасливішим, якщо суспільство задумається про власне благополуччя, а не займатиметься втіленням в життя божевільних науково-технологічних ідей.


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 thoughts on “Науковий прогрес і суспільство

 • Владислав

  в чомусь ти правий, але з іншого боку…повернутись в кам*яний вік? прогрес є прогрес, і він подобається людям, а заради зручності та технологічності люди жертвують власною безпекою та здоров*ям і це наш вибір.

  • Akceptor Від автора

   Це не завжди наш вибір, бо наші діти, наприклад, не вибирали собі народжуватися немічними каліками, а ніяка наука не може відновити здоров’я, втрачене ще в утробі матері якраз через деякі сумнівні блага науки.
   Прогрес вибирають переважно ті, хто в гонитві за наживою чхати хотів на більшість і вже точно має собі особнячок в екологічно чистому районі, а ми дихаємо брудом.

  • Akceptor Від автора

   Наука може не дати померти, але практично всі хвороби зараз невиліковні. Так, я згоден: штучні нирки, пересадка серця і т.п. можуть врятувати людину, але скільком доступна така дорога операція?
   Тисячі людей щосекунди помирають від значно менш серйозних хвороб!

  • Akceptor Від автора

   500?
   Та ти невиправний оптиміст 🙂 Особисто я не гарантував би навіть 50. Мається на увазі людство в плані нинішньої цивілізації, бо зі списами потім ще довго будуть бігати.

   • Taras

    Ну я такої ж думки, як і ти. Просто не хотів здатися саме песимістом 🙂 Тому і сказав – 500 🙂
    До речі, багато вчених говорять, що протягом життя планети на ній вже таке відбувалось, коли цивілізація розвивалась-розвивалась, потім доходила до свого піку, потім знищувала себе (або сама природа її знищувала) і через енну кількість років все починалося знову.
    Тому, імхо, ядерна війна не поставить крапку на людстві, а просто дасть природі відновитися, щоб тут знову зародились якісь людиноподібні істоти… 🙂

    • Akceptor Від автора

     Ясне діло що люди повністю навряд чи зникнуть, полюбому хтось виживе у різних бункерах, у лісах і т.д. Але тоді відновлення навіть поточного рівня цивілізації займе тисячі років, що, в принципі, всіх влаштовує 🙂

    • Akceptor Від автора

     Але якраз ядерна війна має всі шанси зробити планету непридатною до життя в цілому (не рахуючи якісь глибини океану). Ядерна зима може організувати такі заморозки, що дерева навіть всі повимерзають, не кажучи вже про тваринний світ. Все залежить від масштабів.

 • molinski

  Справа в тім, що людина духовно зубожіла. Сучасна панівна релігія – релігія рабів і не дає ні відповідей, ні питань, лише віру якусь там і все. Але людина таке створіння, де пусто – там заливає. От і вийло, що духовна криза сублімується технологічним і науковим розвитком. чи добре то?
  Знову ж – двояко. Перша якість – це оте покращення життя, полегшення і комфорт. Друга – ні, не рабство від технологій, а рабство від їхнього отримання. Тобто, щоби придбати щось там, умовно назвем предмет Х, треба прогнути спину і протягати на ній щось, аби отримати $$, ту кількість в яку ціниться Х. А от цінить його хто? а тут і відповідь – пан, рабом котрого ви і є.
  Все важче ніж здається і водночас просто. Згадайти космічні шатли і програми, які реально людству можуть допомогти в майбутньому. І замість його розвитку ми зараз обрали айпади і айподи, які по суті – непотріб для нас. дорогі цяцьки пана, якого рабами є ми, бо “так си захотіли”. Відповідно знову занепад.
  Якщо в найближчі роки не буде поштовх у особі якогось новітнього генія, то людству грозить ще більше катастроф і не лише інформаційних.
  НМСД

  • Akceptor Від автора

   От не факт, що освоєння космосу може в перспективі дати якусь більш-менш пристойну користь. Бо поки всі ці шатли – не більше, аніж забавки і примхи мільярдерів (космічний туризм), а розробка копалин на інших планетах ще не одне століття не буде рентабельною абсолютно.
   Так само можна сказати і про багато чого іншого. В той час, як портативні комп’ютери з високою продуктивністю (той самий айпед) можуть суттєво допомогти в багатьох галузях. Але для їх розвитку потрібне фінансування, яке здійснюється якраз за рахунок покупців

   • Фіглюк

    Ну в якій галузі воно допоможе?:) поки що не бачу допомоги, а все більшу і більшу дупу, що накриває всіх нас.
    А от щодо шатлів, то скажу – шатл і можливий майбутній розвиток від них – це як комар і людина (за всіма показниками). От лиш завалили програму. Не було розробок – ось в чому проблема. стояли на місці багато років, технології застаріли. А як комерція добереться й справді до того – торба.
    Сумно виззнавати, але ми – лохи. І це серйозно.:(