На абордажжж!!! 4


На абордажжж!

На абордажжж!

Традиційні пірати грабували і топили кораблі, розпивали ром та закопували скарби на безлюдних островах. В наш час також вистачає піратів, як тих, що захоплюють кораблі біля Сомалі, так і тих, хто просто купує Windows на базарчику неподалік від дому. Якщо дивитися на речі реально, то в Україні практично 100% користувачів ПК є піратами такого от другого роду.

Комп’ютерне піратство – тема для численних холіварів, в нього є багато як прихильників, так і супротивників. Використання неліцензійного ПЗ прирівняно до крадіжки, за таке можна втрапити за ґрати, але це мало кого зупиняє. Більш того, наразі в Україні більшість людей все-таки за піратство і ось чому.

Справа не в тому, що ліцензійні програми немає де купити: наразі придбати ліцензійну копію, наприклад, Windows чи MS Office далеко не проблема, справа у відношенні до споживача. Уявіть собі, що в магазині ви придбали мобільний телефон – ви автоматично потрапляєте під захист (нехай і досить примарний) відповідного закону про права споживачів, можете обміняти телефон у разі несправності, часто можете звернутися до продавця за налаштуваннями ММС чи інтернету, тощо. У випадку з ПЗ такого дуже часто просто немає, або у кращому випадку вас відправлять до розробника.

Не так давно наш університет придбав ліцензійну програму FlowVision, заплативши за неї досить велику суму (скажімо так, аналог цієї програми, причому навіть більш функціональний, я запросто міг би купити на диску за 20 гривень або ж скачати із торрентів), далеко навіть не 1000 гривень. Зрозуміло, що основною метою такої покупки були сподівання на технічну підтримку від розробника, який вирішив трохи інакше і просто забив. Гроші ж заплатили, назад відібрати їх буде непросто…

Інша історія сталася з моїм другом, який мав необережність колись купити комп’ютер із встановленою Windows XP Home у магазині. Все було супер ліцензійно, з наклейками, голограмами і т.п., але рівно за місяць ОС чомусь попросила активації і ліцензійний код, що йшов у комплекті, приймати відмовилася. Кілька днів пішло на візит до магазину, футбол на службу підтримки Microsoft, яка по телефону надиктувала інший код, працюючий. Рівно на ще один місяць. Якщо у людини після такої історії не вистачило нервів користуватися ліцензійною і чесно купленої ОС, то чи ж це її вина?

Звісна річ, трапляються всякі випадки і часто-густо користувачі просто не можуть зрозуміти: програми так само є чиєюсь власністю. Дехто просто не здатен повірити, що програма може коштувати не 20 і навіть не 20 000 гривень; інші принципово не купують ліцензійного ПЗ, аргументуючи власною бідністю, або іще чимось. Та насправді проблема завжди висвітлюється з одного боку – говорять про збитки виробникам ПЗ, забуваючи про збитки користувачів. А, ну так, є ж ліцензійна угода, як ніхто ніколи не читає, а там розробник знімає з себе будь-яку відповідальність…


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 thoughts on “На абордажжж!!!

 • mr.psiho

  Хм.. ну якщо ліцензійна угода не підходить – то навіщо купувати таке ПЗ? Крім того, серйозні компанії-розробники такого навіть і не роблять. Якщо б так було, то їхнє ПЗ ніхто б не купував.

  Неправильно виправдовувати піратство тим, що, грубо кажучи, “мені не сподобався фейс (ліц. угода/піар кампанія/тестування на кроликах… необхідне підкреслити) розробника”. Не сподобалось – не купуй. Вибери іншого розробника/ПЗ.

  П.С. Стосовно ситуації з універом. Боюсь образити твої почуття, але думаю, що кервіництво і відповідальні за вибір програми люди повелись як “лохи”. Ще раз перепрошую. Просто перед тим як купувати, треба було дотошно з”ясувати всі обставини, а ще краще зафіксувати їх у договорі. Якщо б розробник відмовився – прошу дуже звернутись до розробників аналогічного ПЗ. Ось така поведінка є правильною у ринковій економіці (до якої ми всі прямуємо).

  А так, “універ” повівся у даній ситуації як багато хто у нашій країні ставиться до “держави”, думаючи, що вона все їм винна і всім повинна забезпечити. Ага, дочекаються…

  • Akceptor Від автора

   Універ повівся, бо є така штука як тендер, а там вирішує як правило ціна. Між 2000 гривень і 2000 у.о. є різниця і вона суттєва, навіть для університету.
   Стосовно альтернатив, то знов-таки, для користувача може і нема різниці між Windows та Ubuntu у користуванні, а от для якогось КРУ точно нема. І я вже чув про випадки, коли доводилося доказувати факт того, що лінукс на комп’ютерах у організації – не якась хитра піратська вінда. Перевіряючим потрібні наклейки з голограмками, а їх нема 🙁
   PS
   Державний університет повинна забезпечувати держава. Хіба ні?

   • mr.psiho

    Гаразд, я заберу свої попередні слова, а натомість скажу – люди, які готували тендер повелись як “лохи”. І необхідність договору жоден тендер не відміняє, вірно? Та, нажаль, суті це не міняє.

    Я розумію, що часто працівники таких державних органів, як КРУ наприклад, люди недалекі, м”яко кажучи. Але ж з тупістю потрібно боротись, вірно? Інакше такий стан справ зберігатиметься ще довго…

    З тонкощами фінансування ВНЗ не знайомий. Але точно знаю, що є ВНЗ із правом розпоряджатись своїм бюджетом самостійно (або типу того).

    Найголовніше, недосконалість, недолугість законодавства це теж не виправдання користуватись піратським! Дуже простий приклад, який у мить “тверезить”: треба уявити, що твою роботу, над якою працював тижні/місяці/роки крадуть, безсоромно нею користуються не заплативши чи навіть перепродають не маючи на це жодного права. Бр-р-р…

    • Akceptor Від автора

     Згоден, що з тендером протупили, але інакше і бути не може, бо ж якщо орієнтуватися лише на ціну, то зразу стає зрозуміло результати. І договір є, його навіть місцями виконують, щоправда для цього мені довелося за власний кошт телефонувати у Москву – розробникам. На такі речі кошти не передбачено, тому відшкодовувати і оплачувати університет не буде.
     Стосовно бюджету, то витрачати власні гроші університет може лише з дозволу міністерства, чи якось так. Тобто самостійності ніякої нема