Linux в маси! 26


Нещодавно потрапило мені до рук розпорядження нашого ректора, у якому зазначалося, що (дослівно):

на комп’ютерах деяких підрозділів почастішали випадки використання неліцензійного програмного забезпечення.

Ясна річ, ректор просто не в курсі, що нічого не почастішало (бо неліцензійне ПЗ в навчальних закладах зараз абсолютно не виняток, а правило). Навпаки, наскільки мені відомо по нашій кафедрі ІВТ, то останнім часом якраз добавилося ліцензійних програм: нові комп’ютери купили із ліцензійною віндою, сервер під лінуксом підняли, купили ліцензію на 5 копій FlowVision.

Як би там не було, призначили мене відповідальним за експлуатацію засобів комп’ютерної техніки та програмного забезпечення на кафедрі.Що воно означає сказати важко, бо ж, наскільки мені відомо, делегувати обов’язки закон не дозволяє, а повноважень ніяких у мене наразі тема. Тобто при наявності десь неліцензійного ПЗ я що маю робити?

Тому швидше за все я просто “забив” би на вищезгадане розпорядження, якби не одне “але”: буквально вчора вийшов у світ реліз нової LTS (long term support) версії Ubuntu – Precise Pangolin, який я чогось вирішив скачати 😉

У самого вдома вже давно встановлено старішу версію “Бубунти”, яка цілком влаштовує мене (не геймера, не дизайнера, не якогось супер-пупер розробника) у якості десктопної ОС на далеко не найпотужнішому у світі комп’ютері. Фактично, для пересічного користувача Ubuntu – ідеальний вибір (я знаю людей, далеких від комп’ютерів, яким один раз встановив Убунту і забув, а раніше щомісяця доводилося бігати перевстановлювати вінду, яка навіть до закінчення 30-денного тріалу дожити не встигала).

Убунта нова, одним словом, качається. А тим часом, оскільки у блозі я вже колись завів цілу категорію, то чому б не поділитися досвідом використання безкоштовної операційної системи у вищому навчальному закладі?


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

26 thoughts on “Linux в маси!

 • molinski

  Ну у ВНЗ – все таки для навчання компи. А як би не було а так і буде – більшість офісів під віндовзом сидить. Тому треба людей вчити таки віндовза. На халяву – то легко переходити, але користі в плані навчання не дуже.
  В мене лінукс проходили як частину програми. Грузилися з віндовса віртуалкою.
  Думаю так і має бути.
  Хоча в загальному я за лінукс,час його прийшов

  • Akceptor Від автора

   Щоб вчити на вінді треба купити вінду. Ціни, думаю, знаєш.
   Ціни на офіс, маткад, тощо – загугли як не в курсі. Ти віриш, що університет може собі дозволити це?
   Далі про офіси: там вінда так само 90% піратка. І до офісів уже добираються, багато хто переходить на лінукси.
   Зрештою, я не розумію що означає “вчити людей віндовса”. Це як вчити водіїв “опеля”.
   Всі сучасні ОС з точки зору пересічного юзера практично однакові, секретарці фіолетово під якою ОС розкладати “косинку”

   • molinski

    В НЗ можуть це дозволити. Зрештую за то платять.
    Хоча на чому сидять знаю.2000 він ліцензійний. Де ключ активації витік купу літ тому.
    Саме так, вчити опеля після мотоцикля. Це не аналогія, а порівняння. Хоч інтерфейс ОС і схожі, але ПЗ різні. Різні можливості. Ті самі секретарки коли сідають за комп Лінуксоїда задають питання “А де ворд?”. Аналогічно буде якщо вчити суто лінукс.

    • Akceptor

     У мене чогось при переході на лінукс не виникало таких питань. Що ПЗ різне то факт, але секретарку цікавить не сам ворд, а іконка-ярличок на робочому столі. Перевчитися з 2003 ворда на 2007 так само не хвилинна справа, але з цього чомусь проблему не роблять.

     Не зовсім зрозумів що можуть дозволити ВНЗ. Юзати крадений софт, який коштує по штуці баксів за копію? І хто таке може дозволити?
     Якщо можуть дозволити, то до чого взагалі розпорядження, з якого я свій пост почав?

     І ще я не розумію терміну “вчити лінукс”. Що він означає для тебе? Я чомусь сприймаю це як “вивчати будову ОС”, але такі знання потрібні де-факто одиницям. Середньостатистичний користувач не вміє встановити убунту, але, повір, не вміє він встановити і вінду. Цим займаються інші люди, які вміють 🙂

    • Akceptor

     І ще поясни про різні можливості. Які-такі можливості у ОС різні? Хіба що антивіруса нема 🙂 А, ну і шукати серійники до програм не треба (але всі ми добре знаємо, що пошук серійників – далеко не для кожного користувача вінди задача посильна).

     До слова, минулого року вся приймальна кампанія НУНГ жила під лінуксами. Добрих 200 чоловік, більшість із яких до того убунти в очі не бачила. НІЯКИХ проблем.
     Ясне діло, що музику на роботі не всі слухали (бо mp3-кодеків по-дефолту встановлено не було), але на виконання поставленої задачі це не впливає. А що хтось улюбленого кантактіка не знайде – то вже його проблеми, менше адмінам потім сайтів заблоковувати 😉

   • NeoLanser

    До попереднього допису – мова йшла про ВУЗ, в якому працюю.

    Відносно того чи поступається…
    Я б сказав, що в багатьох моментах він взуває вінду (взяти банальну швидкодію). Але загалом не поступається, то факт.
    Знову ж таки тут має вплив область в якій використовується ПК.

    П.С. Хочеться почитати про враження від нової Убунти.

    • Akceptor

     Не думаю, що будуть якісь особливі враження, бо в мене вдома стоїть 10.04 і навряд чи щось радикально змінилося з тієї версії. Може і не помічу нічого такого.
     До того ж у нових убунтах одна проблема – намагання напхати у інтерфейс всіляких свистульок. Особисто мене це бісить, як і інтеграція різного роду соціальних мереж

  • Akceptor

   MS Word = Oo Writer
   MS Excel = Oo Calc
   and so on
   На інформатиці не вчать нічого окрім того, у якому меню захована потрібна функція і яку кнопку тиснути для отримання того чи іншого результату. Я свого часу користувався 97, ХР, 2003 офісом, зараз трохи 2007\2010 використовую. Так само юзав Опенофіс і скажу за власними спостереженнями: різниця між 2003 і 2007 майкрософтовськими не менша з точки зору користувача, ніж між MS та опенофісом. Особливо збиває з пантелику різка зміна інтерфейсу. З цієї точки зору проблеми нема, якщо справа у офісних програмах тільки.
   Програмістам теж фіолетово має бути: вони увесь час вчаться і мають вміти писати під ту платформу, яку хоче замовник. Та й багато є кроссплатформенних розробок (у тій чи іншій мірі, звісно), хоч би Java. Плюс зараз всі поголовно переходять на веб-програми і скоро як такого десктопного софту не існуватиме практично: все піде у хмари, а замість покупки буде рулити SaaS.
   Наразі граблі можуть бути хіба що зі специфічними програмами типу 1С-бухгалтерії (я не в курсі просто як у них із лінуксом справи). Для всього іншого при великій потребі є вайн.

     • Akceptor

      Я просто зауважу таку штуку:
      ціна на Kompas (від компанії “Аскон” на їхньому ж сайті) КОМПАС-График V13 коштує 49 500 рублів (тобто десь 1600 у.о.).
      Найдешевша версія (урізана і некомерційна КОМПАС-3D LT) – і та обійдеться в 15 баксів за примірник, а на ній толком не навчиш нічого, бо бібліотек нема.
      Скільки коштує автокад? В онлайн-магазині компанії “Автодеск” можна купити AutoCAD LT 2013 (так само полегшена версія, як видно з назви) всього за 1.450,00 €
      Що ще такого відомого є у цьому плані? Солід? Думаю, знайти ціну на нього не проблема, та й орієнтовно вже всі зрозуміли що і як.
      На рахунок того, що нема софта, то я сходу пропоную ознайомитися із оцим http://www.3ds.com/ru/products/draftsight/free-cad-software/
      Чесно кажу: не пробував, у кресленні не розбираюся. Але після свят обов’язково скачаю і спитаю про враження у студентів, які з тим самим компасом працювати вміють.

     • Akceptor

      Ми не по демо-версії навчалися, а, скоріше за все, по краденій. Різного роду кряків до того ж компаса повно, є навіть portable kompas, який без установки працює.
      Але, якщо тебе вдома перевіряти ніхто не буде, то перевірити ВНЗ – елементарна справа. І оштрафувати 😉
      Гроші ж на вибори потрібні зараз

    • Akceptor

     Якщо рамки злазять, то це не через погану сумісність, а через криві руки виконавців 😉 Я таких дипломів надивився, де рамки тупо вставлені картинкою на кожну сторінку і все вирівнювання тексту пробілами та ентерами зроблено. Висновок: і вордом користуватися не вміють (тобто ніхто нічого не втратить по-суті)

    • Akceptor Від автора

     І ще одне. Ти не повіриш, але і ворд сам із собою не завжди сумісний 😉
     Типовий приклад: збережи у 2007 файл у форматі 2003, а потім спробуй відкрити формули у 2003 – буде сюрприз.

  • Akceptor

   Ну і, ясне діло, систему освіти таки треба змінювати. Проблема вищої школи зараз у тому, що для нефахівців інформатику і споріднені предмети читають часто-густо такі самі нефахівці. Тобто просто з книжки і читають 🙂
   А треба розробляти нові робочі програми, самому спочатку вчитися, а вже тоді вчити інших. Я не кажу, що всім треба зараз же переходити на опенсорс. Мене особисто цілком влаштовує і вінда 🙂 Прикол у тому, що питання ставиться згори і якраз у формулюванні “або-або”. Грошей заплатити за ліцензію нема. Крадене юзати не можна.
   Які альтернативи?