Комп’ютер майбутнього: прогноз 1


Комп'ютер майбутнього

Комп'ютер майбутнього

Якось я вже писав про цікавий конкурс, який проводився компанією Apple ще у 80х роках ХХ століття (завданням було описати комп’ютер таким, яким він буде станом на 2000 рік). Тоді обчислювальна техніка перебувала у зародковому стані, а про персональну портативну ЕОМ можна було хіба що мріяти, а зараз практично щодня з’являються нові просто фантастичні ґаджети, навіть мобільні телефони оснащують потужними графічними чіпами та двохядерними процесорами. Здавалося б, невже можна уявити щось більш фантастичне (і при цьому не скотитися в натуральний кіберпанк)…

Маючи певний досвід роботи в сфері IT, спробую описати комп’ютер майбутнього таким, яким його бачу я, а ви спробуйте подискутувати чи погодитися з кожним словом 🙂 Орієнтуватимемося на відрізок часу в 10-20 років від сьогодення.Отож почнемо з того, що в найближчих 20 класичний кіберпанк нам не “світить”: не буде жодних вживлених у тіло і з’єднаних із мозком людини чіпів, не існуватиме кіборгів, велетенських людиноподібних роботів і штучного інтелекту; біокомп’ютери все ще залишатимуться фантастикою. Можливо, будуть десь реалізовані більш-менш робочі прототипи, але в масове виробництво вони на той час не надійдуть.

Кількість комп’ютерів на одну людину зросте: коден матиме як мінімум домашній комп, робочий персональний ЕОМ і портативний термінал, що поєднає у собі як функції мобільного зв’язку, так і традиційно “комп’ютерні” – доступ до мережі, перегляд медіа, тощо.

Стосовно мережі, то в найближчому майбутньому її роль стрибкоподібно зросте: ПЕОМ без доступу до інтернету стане практично нонсенсом, оскільки всю обчислювальну потужність комп’ютерів буде зосереджено у вигляді хмаркових кластерів, а домашній комп’ютер стане просто терміналом для доступу до мережі. Задача клієнтських операційних систем зводитиметься до запуску браузера, подібно до того, як це вже пропонується в Google Chrome OS. Потужність “заліза” відповідно не відіграватиме такої значної ролі і портативні ЕОМ зможуть працювати довше. Ресурсомісткі задачі вирішуватимуться на віддалених суперкомп’ютерах і навіть гратися в ігри можна буде  з будь-якої точки планети через віддалений доступ.

Стрімкий розвиток Web OS (операційних систем, базованих на інтернет технологіях) приведе до зниження долі традиційного програмного забезпечення на ринку: навіщо купувати дорогий програмний продукт, якщо можна просто заплатити за доступ до нього через інтернет? Такі монстри як PhotoShop, CorelDraw, 3D Max просто перестануть існувати у теперішньому вигляді і перетворяться на веб-сервіси. Подібна доля чекає і на офісні пакети, ігрові програми, тощо; практично весь софт розроблятиметься для роботи у режимі он-лайн.

Вже зараз багато програм, що працюють локально на наших комп’ютерах, використовують веб-технології: згадайте різного роду віджети, програми для мобільних платформ, синхронізацію даних через інтернет (DropBox, Ubuntu One,  Opera Link), анонсований недавно Windows 8. У майбутньому дані зберігатимуться на комп’ютерах локально лише недовгий час (наприклад якісь короткочасні проблеми з доступом до мережі) і користувачі зможуть запросто дивитися на екрані мобільного телефону фільм, що розміщений на жорсткому диску домашнього ПК.

Покупка контенту також значно спроститься: не потрібно буде платити за фізичний носій інформації, доступ до улюбленої музики, відео та ігрових програм здійснюватиметься за допомогою он-лайн сервісів типу AppStore: один раз заплатив (причому досить символічну суму) – і контент доступний на кожному твоєму комп’ютері, і вдома, і на роботі, і в дорозі.

В комп’ютерах розвиватимуться насамперед засоби комунікації з людиною: всі вони будуть оснащені камерами і мікрофонами, реагуватимуть на рухи, міміку, тощо. Multitouch та розпізнавання жестів навіть не обговорюємо.

Оскільки функціонал усіх пристроїв буде більш-менш однаковим, то ключову роль у виборі відіграватимуть дизайн та любов до конкретного бренду (нарешті вибір мобілки за принципом “оту червоненьку” стане прерогативою не лише ґламурних дівчаток, але й крутих айтішників :)).

Захопився так, що накатав цілий твір 🙂
Та загалом отаким я бачу майбутнє комп’ютерного світу у найближчі 10-20 років і з радістю вислухаю ваші міркування на цю тему (бажано аргументовано і докладно). А трохи згодом, якщо цей допис викличе зацікавлення читачів, напишу статтю з міркуваннями про майбутнє інтернету, бо і на глобальну мережу у найближче десятиліття очікують просто радикальні зміни.


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Думка на тему “Комп’ютер майбутнього: прогноз