Читайте правильно! 2


Читайте правильно!

Читайте правильно!

Колись ми жили у найбільш начитаній країні у світі. Звісно, багато хто зараз скаже, що тоді людям просто не було чим зайнятися, що не було аудіокниг та відеоуроків, що інтернет зараз замінив бібліотеки. Хтось, як оце я, і зараз багато читає. Та от давайте подумаємо, шановні панове, чи правильно ми читаємо, і подумаємо про це не в світлі правильного вибору книг чи якоїсь хитрої методики читання. Подивимося на ситуацію в тому плані, що замінило нам книги у XXI столітті.

Отож, як ми читаємо на комп’ютері. Аудіокниги тут розглядати не будемо, бо вони і не зовсім книги, як на мене. Відвідуємо онлайн-бібліотеки та просто вікіпедію, скачуємо книжки та документацію у цифровій формі (як правило, це формати DjVu та PDF). Скажіть, якою є кінцева мета читання взагалі? Напевно, отримання якоїсь інформації, чи то задля розваги, чи для розширення кругозору – не має значення. Таким чином у читанні передусім важлива зосередженість, до якої ваш улюблений домашній ПК ну аж ніяк не спонукає. Відверто кажучи, сучасні операційні системи наче навмисне розроблені для відволікання від будь-яких важливих справ: по операційній системі захочеться оновитися  (про що вона одразу ж повідомить), то антивірус знайде якусь біду в нетрях файлової системи, то просто шум вентилятора дратує. Якщо говорити про читання онлайн, то це взагалі якась напасть, адже постійно виникає спокуса перевірити пошту, заглянути як там друзі в соціальних мережах, а тут прийшло оновлення RSS або хтось вийшов онлайн у Skype, про що автоматично сигналізує дзвінкий звук і веселе підморгування іконки програми. Ну жодного тобі спокою.Дехто намагається вирішити цю проблему, взявши віртуальну книгу із собою в дорогу. Багато людей використовують для читання мобільні телефони, смартфони, КПК, або модні зараз планшетні комп’ютери, бо ж для них існує достатньо спеціалізованих програм. Це зручно, адже така книжка завжди з тобою і не займає зайвого місця, проте не обійшлося і без недоліків. По-перше, читання дається взнаки вашим очам, бо, хоч рідкокристалічні дисплеї і значно ощадливіші для зору, аніж їх родичі із ЕПТ, та яскрава підсвітка теж суттєво напружує зір. По-друге, оця сама підсвітка має здатність дуже швидко розряджати батарею мобильного пристрою, тож є ризик опинитися в дорозі із розрядженим телефоном.

Значно вигіднішими у цьому плані є спеціалізовані ґаджети – електронні книжки, або ж букрідери. Такі пристрої оснащено екраном, виготовленим за спеціальною технологією, що має назву “електронні чорнила”. Її ключовою особливістю є мізерне енергоспоживання і відсутність підсвітки (читати таку книгу у темряві не вийде), тож електронна книга втомлює очі не більше, аніж звичайна, та ще й здатна працювати від однієї підзарядки декілька тижнів. Унікальні пристрої стають дедалі розповсюдженими, хоча все ще залишаються досить дорогими, і їх сміливо можна було б назвати оптимальним рішенням для тих, хто полюбляє читати.

Проте книга – це не тільки текст, а ще й цілий світогляд. Беручи до рук якісну книгу, отримуєш цілу гаму відчуттів: і фактура обкладинки, і приємна вакість у руці, і запах типографської фарби та паперу… Цього не зможуть замінити жодні надсучасні технології, бо справжня книга – завжди дещо більше. Справжня книга – це свого роду магія, яку можна відчути тільки серцем.

 


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 thoughts on “Читайте правильно!

 • Владислав

  я наразі люблю читати з нетбука. виставляю середню яскравість, інколи вимикаю зайві кольори і очі не стомлюються. пробував читати з екрана свого телефону(3 дюйми) – ну його нафіг! краще поберегти очі

  • Akceptor Від автора

   Я читав на моніторі 22″, це значно краще за нетбук, але все одно зовсім не те. І я читати пробував на букрідері – просто класно, словами не передати. Ну дуже схоже на звичайний папір.
   Але букрідер добрий для читання у подорожі, для читання на роботі якоїсь технічної документації (от попробуй повтикати годинку-другу у формули на своєму ноуті). Ноут просто завжди під рукою, тому читати на ньому доводиться.
   Та для відпочинку душею і тілом книга має бути паперова, і не у м’якій палітурці, віддрукована на туалетному папері. В мене багато книжок удома, непогана бібліотека, я б навіть сказав. Всі книжки купувалися ще за часів СРСР, часто за космічні суми просто, але вони того варті.