Чи варто вивчати російську? 12


Зі всіх іноземних мов у світі найбільш близькою до нашої рідної зазвичай вважають російську (є ще ряд варіантів, але саме російською розмовляє значна частина українців у себе вдома). Мовне питання в нашій країні стоїть досить гостро, особливо напередодні виборів, тому логічно, що, зачепивши питання вивчення іноземних мов, не можна ігнорувати і проблему російськомовності.

Тих, хто вже готується тут спровокувати “хохлосрач”, наперед заспокою: жодних питань стосовно двомовності зачіпати ми не будемо і поговоримо просто про те, чи варто вивчати російську мову тим, хто все життя спілкується виключно українською. Для загального розвитку.

Коментарі до попереднього допису однозначно показують, що багато читачів вважають вивчення російської як мінімум не зайвим. В той же час серед молоді спостерігається як не зневага, то ігнорування цієї мови (причому це найчастіше пояснюють якимись націоналістичними поглядами). Шановні громадяни, такі твердження – суцільний маразм. Це те ж саме, що американські скіни не розмовляли б англійською, бо цією мовою користуються і чорношкірі. Тобто навіть найбільш радикальні погляди стосовно наших сусідів росіян ніяк не повинні відбиватися на ставленні до їх мови, яка де-факто є міжнародною, особливо в пострадянському просторі.

Інша причина незнання мови ще більш банальна: нас не вчили. Тут я згоден з тими, хто стверджує, що для досконального знання російської її треба спеціально вивчати. Та на побутовому рівні, на рівні “розуміти, про що йде мова” цілком вистачає читання літератури та перегляду російськомовних фільмів і телепрограм. Тут випливає інша, більш глобальна, проблема – сучасна молодь дуже мало читає (мова йде про літературу, а не про комікси типу “упячка ололо”).

Принагідно ще зауважу, що навіть найбільш вперті противники російської мови ставали більш лояльними до неї, коли поставало питання читати якусь інструкцію (як варіант використовувати певне програмне забезпечення) англійською, або ж шукати русифікатор. Тобто російську в будь-якому разі зрозуміти простіше.

Скажу відверто: мені не надто приємно чути російську мову на вулицях Івано-Франківська (можете вважати мене націоналістом, вузьколобим, москвофобом чи ще чимось). Тим не менш, я вважаю цілком нормальним спілкуватися російською з росіянами (чи іншими іноземцями, які володіють цією мовою), спілкуватися російською з російськомовними українцями (наприклад киянами, донеччанами, тощо).

І особисто я хочу, аби мої діти вивчали російську хоч би на базовому рівні, бо, чесно кажучи, зараз вистачає і росіян, які рідну мову так перекручують, що Азарову і не снилося. Що поробиш, у моді зараз відсутність мозку 🙁

Більш того, сучасна людина, як на мене, повинна володіти окрім рідної мови як мінімум трьома: російською, англійською та китайською (у кого полізли очі на лоба, мова йде про спрощену китайську, якою користуватися значно простіше, аніж традиційною). І, знаєте, шкода, що не вдалося зробити широковживаними ані есперанто, ані будь-яку з інших “штучних” мов – вони зробили б спілкування фахівців з усього світу значно простішим…


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 thoughts on “Чи варто вивчати російську?

  • Akceptor Від автора

   Це теж неправда 🙂
   Зі свого досвіду знаю, що багато хто з росіян розуміє українську мову, так само як розуміють російську і українці. Є, звичайно, нюанси, але мови дуже схожі, тому люди, що досягли певного рівня інтелектуального розвитку суттєвих проблем з розумінням не мають (тут я не говорю про діалекти).
   А от говорити чи писати російською багатьом українцям дуже важко (те ж стосується і зворотнього твердження) – перевірено на студентах 🙂

 • Andr1y

  Все залежить від того, чим людина займається. Якщо хтось працює із російськими колегами, то щоб написати грамотного листа до дирекції, знання російської просто необхідне.

  Мені ж мого рівня російської повністю достатньо.

  Щодо штучних мов, то є англійська, яку повинні знати всі, хто вважає себе фахівцем. Введення додаткових мов тільик ускладнить спілкування.

  • Akceptor Від автора

   Насправді англійська – досить складна мова. На противагу їй есперанто – надзвичайно проста, без купи складних часів і подібних конструкцій.

   • Олександр

    Англійська – вже зайняла свою нішу. Як розмовна – вона досить легко вчиться. А граматика – це не завжди потрібно.

    Російська чи українська – значно важча для іноземців, ніж англійська для нас.

    • Akceptor Від автора

     Граматика не потрібна поки ти говориш про погоду і на рівні “моя давати твоя дзеркальце, твоя давати моя золото”. Спробуй отак поговорити з діловими партнерами і подивимося чи довго вони залишаться партнерами 🙂

 • Владислав

  ну я згідний з усім, тільки-от китайська – це жорстоко)) скільки б тих китайців не було, китайська не користується попитом поза межами китаю.
  а про Франківськ – коли чую, як деякі перехожі триндять російською, виникає почуття загарбання. я ще розумію, якщо туристи, але коли наші починають росіянчити, це вже занадто

  • Akceptor Від автора

   Я так само не планую вивчати китайську, але динаміка росту населення і економіки цієї країни вказує на те, що принаймні задуматися про перспективи цієї мови варто.

 • Юрко Блогер

  Думаю мову варто вчити, чи то китайську, чи то російську все залежить від цілей і бажання. Так як грамотний текст, звернення чи промова, мають велику перевагу в носів цієї мові і як результат Ваша перевага перед тими хто обмежений в цих знаннях. Що до українців що вживають український-російський суржик у щоденні розмові то що тут сказати, ці люди не знають власної мови не кажу вже про російську.