Брехня 28


Брехня, неправда, обман
Брехня, неправда, обман

Давненько збирався написати щось на кшталт цього, та все ліньки було, а розмова цього разу про брехню, обман, неправду і подібні речі. Почнемо, мабуть, із визначення, для чого звернемося до інтернету: вікісловарик стверджує, що брехня це те, що не відповідає правді, тобто будь-яке твердження, що суперечить істині. А підпадає під це визначення багато чого, тож не варто всіх брехунів чесати одним гребенем.

Уявіть людину, яка пообіцяє Вам золоті гори, щоб виманити останню копійку; різномасті шахраї і аферисти так і в’ються довкола довірливих громадян, намагаючись як не зцілити їх своїми дивовижними здібностями чи пігулками, то передбачити майбутнє, гарантувати успіх, відвернути зло, або ж пропонують роботу із заробітком $100 в день. Це – брехуни.

А оті дядьки, які майже щодня обіцяють нам з телеекранів і газетних шпальт покращення життя вже сьогодні? А “жовта преса”, що рясніє заголовками типу “Філіп Кіркоров приніс в жертву Пугачовій Сатану”? А різноманітні акції і знижки? Реклама, передвиборна агітація, безвідсоткові кредити і вигідна іпотека? БРЕХНЯ!Хочете спробувати жити чесно? Не забувайте, що буває неправда і дещо іншого ґатунку, неконтрольований, невільний обман. Скажімо, перехожий запитує Вас на вулиці котра година. Відповісти на це питання можна лише приблизно, бо ж якась секунда чи хвилина в очах заклопотаної людини – ніщо, та в принципі результатом неточної відповіді є брехня. Похибка, як сказали мої студенти-метрологи. Хай так.

А якщо людина в лікарні у важкому стані, чи їй просто не можна хвилюватися, то хіба часом брехня не має виправдання? Чи варто сказати всю правду заради принципу і ризикнути чиїмось життям? Чи сказати не всю правду, не зовсім правду – можна? Як на рахунок брехні з благородних мотивів, скажімо, аби захистити друга Ви берете вину на себе? Або що скажете про компліменти нашим любим жінкам, чи ж вони завжди щирі?

Не вдаючись у глибокий аналіз скажу ще кілька слів про себе. Мені подобається обманювати 🙂

Не в тому плані, що я намагаюся досягнути цим якихось благ, просто, крім всього іншого, брехня – чудовий спосіб потренувати розум, подати якісь явно абсурдні речі таким чином, аби вони здавалися істиною. Якщо не задаватися низькими мотивами, то брехня – це така специфічна головоломка, словесний паззл, який колись, я впевнений, буде вважатися видом спорту. Як покер 😉


Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

28 thoughts on “Брехня

 • Солнечный зайчик

  Мені дуже сподобалась твоя статя. Хоч я і не люблю брехати, бо мені робиться ніяково від цього. Але ти правий, що іноді брехня може бути і потрібна.

 • Kolos

  Справедливість – це коли люди поступають так, як вигідно “мені”
  Тому правда вона в кожного своя.

  • Akceptor Від автора

   А до чого тут справедливість? Справедливість – це взагалі вигадка, на кшталт Діда Мороза: діти у нього вірять, та насправді такого дядька не існує.

   • Kolos

    Про справедливість не моє, вроді Сократ.
    Ото де про хворого і друга – це справедливість. Тобто оправданість твоїх дій по відношенню до когось.
    Існує вона так само, як і правда.

    • Akceptor Від автора

     Не згоден. Будь-що можна виправдати якимись високими матеріями типу справедливості, правосуддя, етики і т.п. Насправді ж просто є ряд осіб, які придумали зручну для себе систему цінностей і вміло нав’зали її всім іншим.
     Сократ був класним дядьком, але в той час і в тому місці, коли і де він жив, цілком нормальним і справедливим вважалося коли одна людина володіє іншою, може її купити, продати, поміняти на пиво (грубо кажучи). І справедливість була дуже справедливою, просто декого вона не стосувалася. Зараз ситуація десь така сама, просто якщо раніше її висвітлювали правдиво і всі розуміли як воно є, то зараз правду приховують. І кожен, хто вірить, ніби ми живемо у справедливій країні/справедливому світі просто бреше самому собі.
     І в даному випадку брехня – не просто гра слів, а реальний обман.

     • Kolos

      То я так по-дурному написав.
      Мова не про виправдання будь-яких дій, а саме тих, що є в прикладі. Тобто правильність поступку, слідкування морально-етичним нормам.
      Про с-му цінностей не в’їхав. Який ряд осіб? Коли її нав’язували?
      Те, що Сократ жив в розквіт рабовласництва ніяк не міняє влучність його слів.
      Справедливість поняття індивідуальне і не може поширюватися на цілу країну.

      • Akceptor Від автора

       Тоді частково згоден.
       Але, знов-таки, я свою брехню всеодно можу вважати правильним вчинком. Наприклад, я одного разу розказав студентам, що в кавоматах є секретний код, який дозволяє замовити каву з коньяком.
       Ясне діло, що це неправда, але ж можу я сказати ніби це мотивувало їх ознайомитися з роботою кавомата. Чим не виправдання і не мотив?
       Що ж до правильності, то така брехня нікому не нашкодила, а, може, навіть принесла якусь користь.

      • Akceptor Від автора

       А справедливість не може бути індивідуальним поняттям, бо тоді втрачається сам її сенс. А якщо я вважаю справедливим, скажімо, принижувати інших?
       Якщо наша влада вважає, що справедливо наживатися на народних бідах? Виходить, це – цілком нормально. А якщо комусь це не подобається – його проблема.

 • Kolos

  Звичайно не потрібно путати тепле з м’яким. В основному поганим або неправильним вчинком вважається брехня з якої хочуть отримати власну користь. А все, що може принести користь ближньому, аьо ніяк не впливає на загальну ситуацію, то це можна називати просто вигадкою. Це як “бабай”, яким лякають дітей для кращого контролю за ними. Або ж і цей самий приклад з кавоматом.

  • Akceptor Від автора

   Тобто брехня є брехнею лише тоді, коли брехун має якісь корисливі наміри чи хоче комусь нашкодити? У всіх інших випадках брехня прийнятна?

   • Akceptor Від автора

    Тоді не можу не погодитися.
    Але ще буває так: ніби і не плануєш нікому поганого, а воно потім вилазить боком. Все таємне стає явним, ну ти в курсі.
    І в результаті маленька брехня з добрих намірів перетворюється у велику проблему, бо або люди не оцінять твого наміру, або доводиться брехати далі, і воно, як снігова лавина, накопичується і накопичується.

    • Kolos

     Це скоріше виключення з правил, аніж його підтвердження. Весь поділ сам по собі трохи абстрактний. Як що ж виникає така ситуація, звичайно потрібно власноруч прикладати всі зусилля, щоб зменшити масштабність проблеми, або звести її наслідки до 0. Звичайно неможливо передбачити всі поступки людей і реакцію на те чи інше. Я особисто притримуюсь принципу “роби як потрібно і будь, що буде”

     • Akceptor Від автора

      Та я теж так роблю переважно. Але деколи просто дуже вже хочеться сказати окремим людям що про них думаю відкритим текстом. А не можна, бо люди мають погану звичку ображатися на правду. І ще й натяків не розуміють.

      • Candy

       Люди не ображаються на саму правду, а на тебе,бо ти її помітив, або на те,що в їхніх очах не є правдою.В мене теж є певна к-ть людей,яким хотілось би все сказати прямо,але є дві причини,які мене стримують(і це явно не втратити їхню прихильність):1)це не найкращий стимул для них,щоб міняти себе 2)те що для мене є правдою,не зовсім правда для них(спробуй докажи цій особі,що тебе просто дістав її “щебечучий”ротик в комплекті з ультразвуком).Ось так-це просто субєктивна правда,це не істина.

       • Akceptor Від автора

        Я трохи не про те насправді. Брехня буває різною і, так вже повелося, що одну брехню люди вважають благородною і схвалюють, іншу – сприймають з розумінням (типу всі політики брешуть, це ж норма), а лише певну категорію брехні (переважно ту, яка стосується їх особисто) не терплять.
        Та ж сама штука і з правдою: головне аби тебе не чіпали, а про інших хай говорять.
        У цій статті я не відстоюю потребу говорити правду. Якраз навпаки, я кажу, що брехати – зовсім не погано. Ще й весело.

 • Candy

  Я просто коментувала попередній допис,а щодо статті,то я шкодую,що не вмію як слід брехати. Певного роду притворство не властиве моїй сутності,зараз працюю над тим,як переводити критику в жарт.

 • Candy

  Передостаннє повідомлення виглядає як прада, але тобі краще знати=) А тобі подобається брехати самому собі? Напевно це я вмію точно.